Noni

POPIS A VLASTNOSTI OVOCE NONI (Morinda citrifolia)

 

Morinda barvířská je menší strom plodící stejnojmené žluto-zelené ovoce velikosti kokosového ořechu. Jeho český název je morinda barvířská, ale můžeme se setkat i se jmény jako je rojok citroníkolistý nebo sýrová moruše (plody při dozrávání vydávají štiplavý zápach připomínající zrající sýr). Původní české jméno rojok, vznikl podle indonéského pojmenování pro pestrý maso-zeleninový pokrm "pasembur rojak" obsahující i plodenství morindy). Roste zejména v oblastech jihovýchodní Asie a Australásie (zahrnuje oblast Austrálie, Nového Zélandu, Melanésie, Mikronésie a Polynésie).

Stejně jako jeho listy a kořeny, jsou bohatým zdrojem léčivých vlastností, a proto je původní obyvatelé Havajských ostrovů odedávna používali jako léčivé tonikum pro celý organismus.

Noni je používané synonymum pro název vylisované šťávy z plodenství morindy, která je považována za silně léčivou.

Vědecký výzkum ukazuje, že šťáva z Noni obsahuje 10 esenciálních vitamínů – C, A, E, niacin (B3) atd., 7 minerálů - draslík, vápník, sodík, železo, mangan, hořčík atd.; 18 cenných aminokyselin, ovocné kyseliny, polysacharidy, nutriční enzymy, proxeronin – z něhož si lidské tělo vyrábí alkaloid xeronin, který má obrovský potenciál v léčbě psychických obtíží, závislostí, podpory fyzického výkonu, či mentální pohody.

Noni-plody noni noni-stava Noni-strom-plod

 

Pro obyvatelstvo indomalajské a pacifické oblasti je morinda barvířská jednou z nejdůležitějších tradičních léčivých rostlin. Plodenství jsou téměř nepostradatelná, používají se běžně pro léčbu mnoha nemocí a v čase nouze i k jídlu. Hlavním léčivým prostředkem je vylisovaná šťáva prodávána čerstvá nebo sušená v prášku pod tradičním názvem noni, k léčbě se používají také kořeny, listy i kůra. Těmito léčivy původní obyvatelé zahání malárii, artritidu, cukrovku, vysoký tlak, ošetřují všemožné vředy a rány, zahánějí průjmy a deprese, potlačují rakovinu, AIDS atd. Pro odstranění kašle domorodci přikládají na prsa nahřáté listy atd.

Z pozitivních účinků šťávy NONI na naše zdraví lze uvést zlepšení fyzické i psychické kondice (funguje jako tonikum), pomáhá na zlepšení nálady (serotonin), přispívá k lepšímu spánku (melatonin), pomáhá normalizovat hladinu cukru a cholesterolu krvi. Šťáva Noni je považována za jeden z nejúčinnějších ochránců zdraví srdce, protože úspěšně snižuje vysoký krevní tlak. Tím pomáhá zabránit vzniku řadě kardiovaskulárních problémů. Konkrétně má extrakt z Noni výrazný pozitivní účinek na zlepšení průtoku krve do všech tkání v těle a také zabraňuje tvorbě krevních sraženin. Zlepšuje činnost trávicího traktu (enzymy) a posiluje imunitní systém.

Užívání přírodní šťávy z noni se dále doporučuje k prevenci srdečního infarktu a cévní mozkové příhody

Přírodní šťáva Noni je obsažena například ve 100% přírodním potravinovém doplňku LifeBooster, který kombinuje účinek výtažků jedněch z nejsilnějších přírodních antioxidantů jako je: Noni Juice, Aloe Vera a Black Goji Berry spolu s extraktem z Kombuchy.