LOW CARB

Podle odborníků mohou právě CUKRY nejen za naše kila, ale i za řadu zdravotních obtíží a přispívají zároveň ke vzniku civilizačních chorob. Sacharidy mají tvořit při LOW CARB stravování maximálně 20 procent celkového denního příjmu.

Zjednodušeně se low carb projevuje hlavně omezováním příloh a slazených nápojů. Chybějící kalorie je ale nutné nahradit především zdravými tuky a bílkovinami.

Seznam doporučených potravin ve zkratce:

  • Ovoce: doporučuje se především bobulové ovoce s nižším obsahem cukrů, jako jsou maliny, borůvky, jahody nebo brusinky (bez cukru). Množství ovoce by nemělo přesáhnout desetinu denního příjmu.
  • Zelenina: nejvhodnější je listová, lilková, kořenová a košťálová zelenina. Množství zeleniny by mělo tvořit přibližně polovinu denního příjmu. 
  • Maso, vejce, mořské plody: v rámci low carb diety by zdroje kvalitních bílkovin měly představovat přibližně pětinu vašeho denního příjmu. Preferujte maso, vnitřnosti a vejce od zvířat z menších farem. Snažte se vyhýbat zmraženému masu – při nesprávné technice zmražování a rozmražování totiž dochází k poškození struktury masa a zhoršení chuti. U ryb pak platí pravidlo: čím tučnější, tím lepší (losos, sardinky, makrela). Uzeniny jsou povolené taky, ale jen ty bez cukru a aditiv (šunka, slanina, párky, klobásy).
  • Mléčné výrobky: ideálně ty s vyšším obsahem tuku (nad 30 %) jako je gouda, eidam, máslo, hermelín, brie, camembert; v menší míře jsou doporučeny i ty s menším obsahem tuku jako je tvaroh, cottage, mozzarella, lučina ...
  • Ořechy a semínka: ve vyváženém low carb jídelníčku by kvalitní tuky s vysokým obsahem omega 3 mastných kyselin měly představovat zhruba pětinu vašeho denního příjmu. Vybírejte například z kvalitních panenských olejů, vlašských ořechů nebo sezamových a lněných semínek. Naopak se důsledně vyhýbejte čemukoli s obsahem transmastných kyselin, typicky ultra zpracovaným průmyslovým potravinám včetně margarínů a ztužených tuků.