Jak pročistit játra

JÁTRA

Játra se podílejí na nejdůležitějších trávicích a detoxikačních procesech v těle. Přesto, že mají úžasnou schopnost samočištění a regenerace, často jsou díky našemu životnímu stylu přetížená a díky špatné stravě i ztučnělá. Povězme si něco o funkci jater a jak je nejlépe detoxikovat.

Je to největší žláza v lidském těle, vážící asi 1,8 kg u mužů a 1,3 kg u žen. Jsou nezastupitelným orgánem v těle, který má přes 500 funkcí a nachází se v oblasti pravých dolních žeber.

Pro život nepostradatelná játra mají kromě jiných úkolů i následující funkce:

  • zpracovávání živin vstřebaných trávicím traktem
  • ovládání krevních hladin tuků, aminokyselin a glukózy
  • boj proti infekcím, které se dostaly do krevního oběhu, a to pomocí Kupferových buněk, které pozřou všechny cizorodé organismy
  • neutralizace, ničení a vylučování toxinů a jiných látek
  • výrobu žluči
  • je skladištěm škrobů, ze kterých se dá v případě potřeby vytvářet energie
  • ukládání železa, vitamínů rozpustných v tucích a jiných důležitých nutrientů
  • přeměnu živin na energii
  • výrobu, rozkládání a regulaci hladiny mnoha hormonů
  • tvorbu bílkovin zodpovědných za většinu chemických reakcí v těle

 

Podívejte se na video o detoxikaci jater.

Játra mají velkou regenerační schopnost, kterou však často přeceňujeme. Málo se hýbeme, přejídáme se nevhodným jídlem (především průmyslově zpracované potraviny s velkým množstvím barviv, konzervantů, sladidel a ztužených tuků) a holdujeme alkoholu a kouření. Tím vším játra přetěžujeme a zaděláváme si na zdravotní problémy. 

Říkáte si, proč je třeba čistit detoxikační orgán? Protože právě játra jsou králem detoxikace a neustále pracují na tom, aby byly z krve odfiltrovávány škodlivé látky. A i když se snažíme žít sebezdravěji, jednou za čas je vhodné jim ulevit a pomoci sami sobě s jejich očistou.

Na detoxikaci a regeneraci jater platí pitný režim. V pitném režimu by měla figurovat hlavně voda ochucená čerstvě vymačkanou citronovou šťávou nebo jaterní čaje s bylinkami, které podporují normální činnost jater. Dále se doporučují bylinky, především ostropestřec mariánský. Dalším skvělým pomocníkem je KURKUMA - přesněji KURKUMIN a KOMBUCHA a ALOE, vše pokud možno přírodně zpracované bez přídavných látek.

Játra a žlučník Čaje na čištění jater Aloe na čištění jater Kombucha na detoxikaci jater

ŽLUČNÍK

Žluč se vytváří v játrech a využívá žlučník jako zásobník. Po jídle pak žluč odtéká prostřednictvím žlučovodů do tenkého střeva, kde pomáhá s trávením tuků. Průměrně tělo vytvoří kolem půllitru žluče denně. Když se ale nezdravě stravujeme, žlučník přemáháme a ten pak bolí. Často dochází i k velmi bolestivým záchvatům, tvorbě žlučových kamenů a v krajním případě i k poškození funkce celého žlučníku. 

Než při podráždění žlučníku sáhnete po lécích (choleretika), pokuste se věnovat prevenci.

Když už problém se žlučníkem opravdu nastane, snažte se nejíst a pouze popíjet hořký čaj. Ideální bylinky pro úlevu žlučníku jsou máta peprná, ostropestřec, dobromysl nebo řapík.  Nic nejezte dokud bolest neustane a průběžně popíjejte čaj. Až bolesti přejdou, začněte pomalu jíst suché rohlíky (ne čerstvé) nebo suchary.

Když se problémy často opakují, je nutné přejít k odstranění žlučníku. Pokud se přece jen operaci nevyhnete, je důležité, abyste poté dodržovali dietu po odstranění žlučníku.

Žlučníková dieta a dietní doporučení

První den po operaci je nutné dostatečně pít, abyste si pročistili organismus. Vhodné jsou žlučníkové čaje. Vyhýbejte se černé kávě, která dráždí žlučník! Další den si můžete dát poctivý vývar. Poté jogurt nebo třeba krupicovou kaši. Konzumujte stravu s co nejnižším obsahem tuků. Je třeba snížit i množství zdravých olejů, oříšků, másla, avokáda a vajec. Dodržujte pravidelnost v jídle a mezi jídly si ponechte dostatečný prostor na strávení jídla - ideálně je jíst 3x denně po 5 - 6 hodinách. Hlídejte si pitný režim - ideálně byste měli vypít 2 litry čisté vody a 2 hrnečky vašeho bylinného čaje. Vyhněte se studeným nápojům a jídlům přímo z ledničky.