Hubnutí

10 TRIKŮ JAK ZHUBNOUT

1.      SROVNEJTE SI TO V HLAVĚ

První krok správným směrem – musíte mít jasné přesvědčení a pevnou vůli JÍT DO TOHO. Abyste byli ve své snaze úspěšní, musíte mít pádný důvod. Nikdy nehubněte proto, že to po vás chce partner, kamarádka nebo třeba rodiče. Musí to být jen vaše rozhodnutí. Prostě zhubněte kvůli sobě! Naprosto zásadní je Vaše motivace

Říká se, že hranice nových návyků sladěných s biorytmem lze vybudovat zhruba za 21 dní. Věřte tomu, chce to opravdu čas. K cíli bohužel nedojdete přes noc, mávnutím kouzelného proutku. Vydržte Vaši novou zdravější životosprávu alespoň těch „kritických“ 21 dnů a budete mít dobře našlápnuto k Vašemu cíli zhubnout. Ať už k vysněné postavě nebo k vidině lepšího fyzického/zdravotního stavu nebo třeba jen k lepšímu pocitu, že se dostanete do starých džínů. Uvidíte, že pak už to půjde snadněji.

2.      NEŘEŠTĚ HUBNUTÍ HLADOVĚNÍM

Je známo, že si při hladovění dělá tělo tukové zásoby, protože se bojí, že zase dlouho nic nedostane a bude muset později odněkud čerpat energii. Lidé, kteří své tělo dlouhodobě trápí hladem, říkají, že přiberou i po vodě. S trochou nadsázky mají pravdu, protože jejich metabolismus je hladovkami zpomalený a tělo tvoří zásoby. Nejlepší je jíst pravidelně, menší porce a pokud možno co nejvíce vynechat rafinovaný cukr.

3.      BEZ POHYBU TO NEPŮJDE

Pohyb patří k nejdůležitějším tipům, které jsou naprosto nezbytné pro hubnutí a udržení zdravého životního stylu. Začněte ze začátku 3x - 4x týdně, alespoň 30 minut a postupně intervaly prodlužujte. Vyberte si druh pohybu – sportu, který vám bude příjemný a bude vás bavit. Měli byste mít zkrátka z fyzické aktivity radost (propojení psychické a fyzické stránky nemusíme zmiňovat). Ať už vyberete nording walking, plavání, posilovnu, tenis nebo běhání, měli byste vždy vybírat podle vašich fyzických možností a věku. Pokud jste doteď nebyli na pohybovou aktivitu zvyklí, začněte pomalu, třeba delšími procházkami v přírodě. Pro zdravého člověka středního věku se doporučuje nachodit každý den cca 10 000 kroků, seniorům dle věku a zdravotního stavu doporučujeme 4-6 000 kroků.

Jen díky aktivnímu pohybu docílíte kalorického deficitu. Neboli - musíte mít větší výdej energie než příjem.

Behani Plavani Joga posilovani

4.      NEDRŽTE BRUTÁLNÍ DIETY

Známé diety typu „tukožroutská“, vaječná, jablečná? To prostě není to pravé ořechové... Drsná dieta je pro tělo veliká stresová zátěž, a i když můžete dočasně zhubnout (a pravděpodobně i skutečně zhubnete), tak po ukončení diety následuje známý jo-jo efekt a člověk většinou přibere ještě víc než před jejím započetím. Dochází potom často k plíživému efektu pomalého nabírání. Tělo je zmatené a má potřebu dělat tukové zásoby. Proto je místo toho potřeba stanovit si svůj cíl a dosahovat ho postupně, pomocí zdravého životního stylu, pohybu a dodržování odpovídajících stravovacích návyků.  

5.      JEZTE PRAVIDELNĚ BĚHEM DNE

Základní heslo – jezte pravidelně a všechno s mírou. Ideální je, řídit se ohledně stravování vlastním pocitem. Musí vám být po jídle příjemně. Jakmile během dne pocítíte hlad, promyslete, co jste jedli naposledy, kdy plánujete další jídlo a co přesně. Když budete tělu dodávat zdravou stravu průběžně během dne, přidáte alespoň 3 - 4x týdně pohyb, metabolismus pojede naplno a tělo bude rychleji spalovat.

Pravidlo, že se má jíst 5x denně je také individuální, ale v podstatě v pořádku. Pokud budete pociťovat hlad, přidejte si navíc ještě další zdravou svačinku. Zdravé snídaně je nejlepší začátek dne. Tělu dodáte důležité živiny a energii po dlouhé noci. Zkuste mrknout na naše tipy pro zdravé snídaně v kategorii recepty. Procentuálně by měla snídaně tvořit zhruba 25 % denního energetického příjmu. Oběd a večeře pak 25 – 30 %. Zbylých 10 – 15 % připadá na dopolední a odpolední svačiny.

6.      SNAŽTE SE VYNECHAT CUKR a OMEZIT JEDNODUCHÉ SACHARIDY

Zvýšená konzumace přidaného cukru je spojena s mnoha civilizačními nemocemi jako je například diabetes II. typu nebo kardiovaskulární onemocnění. Cukr se skrývá v mnoha potravinách a tekutinách, u kterých bychom to ani nečekali – například džusy, alkohol, uzeniny, ochucené jogurty, pečivo, fast food…. Jednoduché sacharidy jsou sacharidy, ze kterých je většina prospěšných mikro živin a vlákniny odstraněna. Hlavním zdrojem jednoduchých sacharidů jsou potraviny z bílé mouky, jako je bílý chléb, rohlíky, housky, sladkosti, těstoviny, snídaňové cereálie atd. Naučte se jíst především celozrnné pečivo a přílohy jako rýže natural, jáhly, quinoa, pohanka atd.

7.      POSKYTNĚTE TĚLU PROBIOTIKA A VITAMÍNY

Probiotika jsou živé bakterie (ve střevech), které mají obrovský přínos pro naše zdraví. Většina lidí s nadváhou má také velmi často problémy s trávením, střevními problémy a problémy s imunitou. Probiotika pomáhají regulovat zdravé střevní bakterie. Mohou také blokovat absorpci tuků v potravě, zároveň snižují chuť k jídlu a zánětlivé procesy. Přečtěte si, co o probiotikách píší odborníci STOBu (STOP OBEZITĚ): https://www.stob.cz/cs/probiotika-pri-hubnuti-jak-pomahaji-a-jak-je-doplnit-stravou

My máme na sobě samých vyzkoušeno, že probiotika opravdu k hubnutí napomáhají. Naše šéfredaktorka Alice zhubla skoro 5 kg, po pravidelném užívání Aloe Elixíru Tart Cherry od společnosti Health Republic, který obsahuje nejsilnější extrakt kombuchy na našem trhu, spolu s výtažky aloe vera a višně obecné. O dalších bonusech jako je příjem velkého množství vitamínů, čistší pleť nebo lepší spánek ani nemluvě.

8.      SOUSTŘEĎTE SE NA PITNÝ REŽIM

Znáte tvrzení, že hlad je převlečená žízeň? No něco na tom bude… Ale zase platí, vždycky (i při pitném režimu) používat selský rozum. A proto naslouchejte svému tělu a když máte žízeň, napijte se. Určitým vodítkem by pro vás mohly být doporučené statistiky. Denní příjem tekutin zjistíte, když vynásobíte svoji váhu v kilogramech číslem 30. Vyjde vám množství tekutin v mililitrech (např. 70 kg x 30 = 2100, tedy 2,1 l).

Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/rady-jak-zhubnout.A140109_092529_dieta_pet

Bavíme se samozřejmě ideálně o čisté vodě, nebo neslazeném čaji. Snažte se při hubnutí vyvarovat tekutých cukrů ve formě slazených nápojů, limonád, šťáv, energeťáků nebo třeba horké čokolády či kakaa. U těchto nápojů jde pouze o tzv. PRÁZDNÉ KALORIE – zvýší se energetický příjem bez pocitu nasycení. Co se týká kávy, tak také ideálně bez cukru a vždy doplnit sklenkou vody, protože káva odvodňuje.

9.      DOSTATEK ČERSTVÉ ZELENINY, OVOCE A VLÁKNINY

Konzumace ovoce a zeleniny je při hubnutí naprostým základem. Některé druhy ovoce se však vyznačují vysokou kalorickou hodnotou a vysokým glykemickým indexem (IG). To znamená, že je nemůžete jíst bez omezení jako zeleninu. Čím nižší je číslo glykemického indexu IG, tím pomalejší je čas zpracování glukózy a tím nižší je množství kalorií, uložených v tělesném tuku. Nejvhodnější ovoce pro hubnutí jsou třešně a višně, jahody, borůvky, rebarbora, grapefruit, maliny, ostružiny, broskve, nektarinky, jablka, meruňky a švestky. Ovoce je ideální jako doplněk snídaně anebo ke svačině (stačí 1-2 porce ovoce denně).

Co se týká zeleniny, nejideálnější pro dietu jsou hlavně zelené druhy zeleniny, jako je špenát, chřest, hlávkový salát, okurka nebo bílá ředkev, ředkvička, čekanka, papriky, rajčata, cukrový hrášek nebo třeba houby. Pozor na batáty, brambory či kukuřici, kde poměrně dost cukru.

Více se o nejzdravějším ovoci a zelenině dozvíte v kategorii SUPERPOTRAVINY.

Citrusy zelenina-ovoce-mix okurky Grepy

10.  NAUČTE SE ODPOČÍVAT A DOSTATEČNĚ SPÁT

Pokud se snažíte zhubnout, dostatek kvalitního spánku může hrát stejně důležitou roli, jako vaše strava nebo cvičení. Kvalitní spánek by měl být základem pro zdravě fungující tělo. Ukazuje se, že spánek může být chybějícím faktorem pro mnoho lidí, kteří bojují s nadváhou.

Při spánku dochází k regeneraci a čištění celého těla. K nejdůležitějším spánkovým procesům spadá především regenerace nervového systému, pokud tedy spíme málo, dochází k horšímu myšlení, paměti a pozornosti. Pokud jsme unavení, trpí také naše pevná vůle a my hůře odoláváme stresu a v případě hubnutí nezdravému stravování.

Spánek spadá k základním fyziologickým potřebám a je nutný pro správné fungování našeho organismu. Člověk by měl denně spát zhruba 7 - 9 hodin. Pokud spíme méně, tak dochází k spánkovému deficitu, který se může hromadit a v konečné fázi způsobit závažné zdravotní problémy.