Goji - kustovnice

POPIS A VLASTNOSTI GOJI

Celkem existuje přes 80 druhů rodu kustovnice, které jsou rozšířené v mírném pásu a subtropech. Zaměřme se na 3 nejdůležitější z čeledi lilkovitých (Solanaceae) z hlediska léčivých vlastností:

 

  • kustovnici čínskou (Lycium chinense) - na rozdíl od kustovnice cizí má ta čínská širší listy, trochu odlišné květenství a větší obsah léčivých látek
  • kustovnici cizí (Lycium barbarum) – nejméně léčivá, roste planě nebo působí jako okrasná dřevina
  • kustovnici ruténskou (Lycium ruthenicum) - tento vzácný druh kustovnice obsahuje doslova gigantické množství antioxidantůa přírodních barviv, bio flavonoidů a dalších, tělu prospěšných látek, jako jsou vitaminy, minerály a aminokyselin ve velmi vysoké koncentraci. Black Goji – kustovnice černá - obsahuje i velké množství OPC (Oligomeric Proanthocyanidins), které pomáhají eliminovat toxiny v těle.

 

Goji (čti godži) jsou plody kustovnice čínské (Lycium chinense), které mají kořeny v tradiční čínské medicíně a vypadají jako šípky. Účinky kustovnice na lidský organismus jsou známy minimálně dva tisíce let. V podhorské oblasti Himalájí je plodům dokonce přezdíváno “bobule štěstí”. Kustovnice je považována za symbol zdraví, síly, vytrvalosti, krásy, mládí a sexuální touhy. Její účinky se považují doslova za zázračné, i když méně známá kustovnice ruténská (BLACK GOJI) je ještě větším antioxidantem a hodnotnějším nositelem léčivých schopností.

Goji obsahuje asi 18 druhů aminokyselin, včetně 8 esenciálních (leucin, arginin, fenylalanin, lysin atd.). Dále 21 stopových prvků jako je zinek, selen, železo, měď, vápník a další. Z vitamínu obsahuje nejvíce C, E a vitamíny skupiny B. Dále kustovnice obsahuje velké množství karotenoidů (hlavně zeaxantin) a specifických proteoglykanových polysacharidů, které tvoří až 30% váhy sušiny. Jako další sloučeniny můžeme v kustovnici najít flavonoidy (např. quercetin), volné aminokyseliny, steroidy a organické kyseliny.

 

goji-plody goji-keř goji-květ zdravá snídaně

 

Goji je vhodné i při dietě. Nutričně vyvážené, a na důležité živiny bohaté, plody jsou skvělým doplňkem stravy při hubnutí při různých metabolických poruchách. Díky vysokému obsahu vlákniny skvěle zasytí, nebudete proto trpět hladem. S tím je spojen i fakt, že goji (black goji ještě více) pomáhá organismu v boji proti stresu a duševní nepohodě. 

 

Podle tradiční čínské medicíny působí plody na játra a ledviny, čistí krev, zvlhčují plíce a zlepšují zrak. Podle lidových léčitelů působí pozitivně plody kustovnice (především té ruténské) např. na:

  • prevenci rakoviny
  • chronický kašel
  • lupénku
  • cukrovku
  • impotenci
  • tuberkulózu

 

Exaktní věda mnoho z mytologických vlastností potvrdila. Kustovnice opravdu redukuje počet antigenů, které souvisí s alergiemi. Také obecně zlepšuje celkovou imunitu, krvetvorbu a krevní tlak. Výzkumy prokázaly po konzumaci goji i zvýšení hladiny pohlavních hormonů u mužů.