Česnek

POPIS A VLASTNOSTI ČESNEKU

 

Česnek (Allium sativum) lze považovat za jeden z největších darů přírodní medicíny. Má silné antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky. Je také považován za superpotravinu podporující imunitu.

Česnek má charakteristické aroma, které způsobuje silice zvaná alicin. Ta je také zodpovědná za celou řadu zdravotních účinků česneku.

Dále obsahuje cholin, jód, selen, vitamín A, B1, B6, C a E, éterické oleje, např. alliin - silice se sirnými organickými sloučeninami, které jsou zodpovědné za štiplavý zápach, ale také za hlavní léčivé vlastnosti česneku.

Česnek česnek květ česnek řez čaj-s-česneku

 

Česnek je vhodné užívat i v rámci prevence a při prvních příznacích nejrůznějších onemocnění.

Kromě prevence se česnek hodí na léčbu celé řady onemocnění:

  • Pomáhá proti různým druhům infekce, včetně plísňové.
  • Obsahuje řadu živin, které působí jako antioxidanty a pomáhají zpomalovat oxidační poškození v těle.
  • Patří mezi účinné detoxikační potraviny – napomáhá prevenci, čištění a léčbě jater
  • Má schopnost snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu a zabraňovat tak hrozícím kardiovaskulárním onemocněním.
  • Je vědecky potvrzeno, že česnek dokáže snížit riziko aterosklerózy, a to tak, že snižuje lepkavost krevních destiček, ředí krev, čímž minimalizuje tvorbu krevních sraženinu a může tak předcházet rizikům mrtvice či infarktu.
  • Pomáhá i při léčbě bradavic (dejte čerstvý plátek česneku na bradavici a přelepte nejlépe stříbrnou izolepou nebo náplastí, proces opakujte až do odpadnutí bradavice)
  • denní konzumace česneku údajně snižuje riziko onemocnění většinou typů rakoviny. Největší protirakovinné účinky má látka diallyl sulfid. Je prokázáno, že brání přeměně jiných látek na karcinogeny a bojuje tak například proti nádorům prsu. Alicin zase likviduje zárodky rakovinových v žaludku a ve střevech.

 

Níže máme recept na česnekový čaj, který je vhodný v případě nachlazení, kašle, vnitřní plísňové infekce či v případě výskytu parazitů v těle.

Česnekový čaj

Uvařte 1 litr vody, nechte mírně vychladnout a přidejte 5 najemno nasekaných stroužků čerstvého česneku, čerstvou citrónovou šťávu a dle chuti med.

Pijte 3-4 šálky denně (teplé/vlažné/studené). Čaj vařte a užívejte vždy čerstvý, nepřevařujte ho (ztratil by účinky).