Borůvky

POPIS A VLASTNOSTI BRUSNICE BORŮVKY (Vaccinium myrtillus)

Plody borůvek právem zařazujeme mezi nejzdravější ovoce. Obsahují vi­tamíny, minerální látky a barviva (antokyany), které mají mimořádně pří­znivý vliv na lidský organismus. Borůvky obsahují antioxidanty jako jsou vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín K, provitamín A, karotenoidy, flavonoidy, třísloviny, dále hořčík, draslík, mangan, železo, měď, zinek, chrom a další.

Bobulovité měkké plody obecně, zvláště pak borůvky (Brusnice borůvka), jsou  vydatným zdrojem polyfenolů, mikronutrientů a vlákniny.

Polyfenoly přítomné v borůvkách a dalších bobulovitých plodech jako anthocyaniny, flavonoidy a resveratrol, lze tedy připodobnit k lékům. Jde totiž z farmakologického hlediska o „xenobiotika" - neboli organismu cizorodé sloučeniny, které se přirozeně v organismu nevyskytují. Jsou spolu s tzv. nutraceutiky - probiotiky, prebiotiky a synbiotiky součástí širšího konceptu funkčních potravin-functional foods (ARS-Agricultural Research Service official pages 2010, Wood M., 2011) a čile se o ně zajímají výzkumné instituce zdravotnictví a zemědělství.

Příznivý vliv borůvek na lidské zdraví je zřejmý a potvrzený mnohými studiemi i praxí. Pojednávají o jejich skvělých účincích na mozek a nervový systém, dále na funkce kognitivní, smyslové (se zvláštním zřetelem na zrak), pohybové (rovnováha a chůze), účinky antisklerotické, kardio a angioprotektivní, potenciální účinky protinárodové  a účinky  celkově protektivní (proces stárnutí - antiaging).

 

Brusnice borůvka Boruvky Kanadské borůvky Borůvkový dezert

 

Borůvky poporují také tvorbu kolagenu, syntézu hormonů, aktivitu imunního systému, vstřebávání železa, shlukování/agregaci krevních destiček. Chrání před vznikem ischemické choroby srdeční, osteoporosy a v neposlední řadě i nádorových onemocnění. Dalšími mikronutrienty v borůvkách jsou vitaminy skupiny B a kyselina listová. Borůvky jsou tedy významným nutričním faktorem, který může snižovat hladinu homocysteinu, a tak napomáhat snížení rizika výskytu poruch nervového systému u novorozenců, výskytu ischemické choroby srdeční a zřejmě i nádorů. (Zdroj - Beattie J. et al.,2005, Bassu A. et al., 2010, Quideau S. et al. 2010). 

Zároveň borůvky chrání před stařeckou demencí, prodlužují život, brání poškození DNA a nadměrnému množením buněk. Jsou jedním z největších přírodních antioxidantů - chrání tedy před volnými radikály, což jsou nestabilní molekuly poškozující buňky. Snižují množství lipoproteinů v krvi, a tím chrání kardiovaskulární systém. Borůvky napomáhají ke snížení krevního tlaku, tím chrání před infarktem myokardu a mozkovými příhodami. Zlepšují činnost mozku, především jeho kognitivní funkce, které zahrnují kromě paměti i koncentraci, pozornost, řečové funkce, rychlost myšlení, schopnost pochopení informací a učení se. Působí přímo na neurony, u nichž zlepšuje jejich signalizační a komunikační schopnosti.

Sušené borůvky se již odedávna používají pro děti jako lék na průjmy. Protože drží v těle vodu, působí protizánětlivě a zklidňují zvracení.

Kromě pomoci při léčbě respiračních onemocnění, chřipky, angíny a zánětlivých onemocněních sliznic působí příznivě na trávicí a močové ústrojí, mají dobrý vliv nejen na snížení hladiny cholesterolu v krvi, ale jsou i podpůrným prostředkem při léčbě rakoviny prostaty pro jejich močopudný účinek.

Borůvky dále mohou mít nezanedbatelný vliv na prevenci diabetu. Obsahují totiž bioaktivní látky, které neutralizují negativní účinky sacharidů, čímž pomáhají regulovat hladinu glukózy v krvi. Zvyšují citlivost buněk na inzulín a tím zlepšují metabolismus glukózy a snižují riziko metabolického syndromu. Pomáhají v boji proti infekcím močových cest, protože obsahují antiadheziva, bránící usazování parazitických struktur na stěnách močové trubice a močového měchýře.

Zmírňují poškození svalů po cvičení, snižují otoky a únavu tkáně u lokálních zánětů.

Vyzkoušeli jsme nutriční doplněk stravy Aloe elixír Bilberry a vřele doporučujeme. V tomto tekutém elixíru je nejenom to nejlepší z lesních borůvek (nedomestikované vartianty jsou nejzdravější), ale účinek aktivních složek je umocněn dalšími léčivými vlastnostmi Aloe Vera a Kombuchy, která neuvěřitelně zvyšuje distribuci účinných látek z těchto superpotravin v těle.